Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Arbanasi
Wieś Arbanasi jest położona na płaskowyżu skalnym o 4 km od Welikiego Tyrnowa. Architektura bułgarskiego Odrodzenia wśród malowniczych okolic sprawia, że są tu wspaniałe warunki wypoczynku. Osada powstała tu w XIV w. W połowie XVI w. mieszkańcy zostali częściowo zwolnieni z podatków w zamian za ochronę pobliskich przełęczy. Miało to pozytywny wpływ na rozwój miasteczka i wkrótce jego mieszkańcy zaczęli handlować z Italią, Austro-Węgrami, Rosją, Indiami.
Informacje dotyczące
Cerkiew Bojanska
Cerkiew znajduje się u podnóży łańcucha Witosza, w Sofiskom dzielnicy Bojana. Zdobiona jest wspaniałymi malowidłami średniowiecznymi i jest dobrze zachowanym pomnikiem architektury z okresu feudalizmu. Freski pochodzą z 1259 r. i są arcydziełem sztuki tamtego okresu. Postaci fundatorów - Sewastokratora Kałojana i jego żony Desisławy w bogatych, świątecznych szatach są przedstawione na jednym z fresków. Interesujące są także portrety cara Konstantina i carycy Iriny – ze wszystkimi detalami w rysunku twarzy i części garderoby.
Informacje dotyczące
Grobowiec Kazanłyszki
Grobowiec został odkryty w 1944 r. i jest jednym z dziewięciu zabytków bułgarskiej historii i kultury. Znajduje się on w północnej części miasta. Jest to arcydzieło architektury trackiej i stanowi w pełni zachowany pomnik sztuki zdobniczej z epoki wczesnohellenistycznej (IV-III w. p.n.e.). System ornamentów jest wyjątkowo złożony i interesujący. Przedstawieni są dwaj walczący rycerze, ubrani w zbroje i z uzbrojeniem z tamtej epoki.
Informacje dotyczące
Grobowiec Tracki w Swesztari
Grobowiec Tracki w miejscowości Swesztari została w 1982 roku. Składa się z korytarza i trzech komór kwadratowych. To jeden z łóżka stoi rzeźba elewacji miniaturowe świątyni. Rytuał uświęcenia króla przedstawione częściowo ściany pod sklepieniem komory. Książę na koniu, z dwoma miecza wsporników, jest to niezgodne z bogini, która przyniosła mu złotą koronę, a następnie przez cztery kobiety z darami.
Informacje dotyczące
Jezioro Srebyrna
Znajduje się w pobliżu Dunaju, o 16 km. od Silistry. Jest to główne miejsce odpoczynku ptaków przelotnych na trasie z Europy Północnej do Centralnej Afryki, zwanej "Via Pontica". W 1948 r. zostało ono mianowane ścisłym rezerwatem przyrody. Ma od 1 do 3 m. głębokości, jest porośnięte trzciną wodną i gatunkami roślin będącymi na wymarciu w Europie. W rezerwacie żyją: wydra, rak jeziorny, żółw zwykły, szczur wodny, oraz gnieźci się 179 gatunków ptaków. Nad jeziorem jest muzeum przyrodnicze i ośrodek badawczy środowiska.
Informacje dotyczące
Madarski konnik
Madarski konnik znajduje się w rezerwacie archeologicznym "Madara", 1,5 km od miejscowości Madara. Unikalny skalny relief jest symbolem potęgi ówczesnego państwa bułgarskiego. Wyciosany został na wysokości 23 m w potężnej, prostopadłej ścianie skalnej. Płaskorzeźba przedstawia, naturalnych rozmiarów, jeźdźca na koniu, psa, podążającego za nim i przebitego kopią lwa pod przednimi kopytami konia. Wokół postaci jeźdźca widać wyryte napisy. Rzeźba pochodzi z okresu prabułgarskiego i sądzi się, iż przedstawia chana Terweła.
Informacje dotyczące
Monaster Rylski
Monaster Rylski "Św. Iwan Rilski" jest najbardziej znanym bułgarskim klasztorem i znajduje się wysoko w górach - 1147 m n.p.m. Robi ogromne wrażenie swym ogromem, bogatą architekturą, piękną przyrodą naokoło i bardzo dawną historią. Jest położony w widłach dwóch rzek – Rilskiej i Druszliawicy. Wokół klasztoru znajduje się dobrze zorganizowany kompleks turystyczny. Można tam dojechać odgałęzieniem drogi Sofia – Saloniki. Krzyżuje się tu wiele szlaków turystycznych, jak i międzynarodowa E-4 Pireneje – Alpy – Riła – Olimp.
Informacje dotyczące
Neseber
Neseber jest jednym z najstarszych miast w Europie. Jest spadkobiercą antycznej trackiej osady Mesambria powstałej 2000 lat p.n.e. Od 510 roku p.n.e. było to greckie miasto – kolonia Mesemwria. Znajdował się tam teatr i świątynia Apolla. Bite były monety ze złota, srebra i bronzu. W 72 r. p.n.e.. miasto podbili Rzymianie. Stare Miasto znajduje się 850 metrów długości i 350 m szerokości. Neseber stracił 1 / 3 swojego terytorium, który zatonął w morzu. Resztki murów twierdzy można zobaczyć pod wodą około 80 metrów od brzegu. Do dziś pozostał zachodniej ścianie bramy, który bronił miasta.
Informacje dotyczące
Park Narodowy „Pirin”
Park Narodowy „Pirin” jego początki to 1962 r. Ukształtowanie powierzchni jest tam typowo alpejskie. Najwyższym punktem jest szczyt Wichren – 2915 m. Jest tu ponad 180 jezior polodowcowych. W skład parku Pirin wchodzą rezerwaty „Bajowi Dupki - Dżindżirica”, w którym rośnie chroniona biała i czarna sosna rumelijska (Pinus peuce) i „Julen”. Zymbolami Pirinu są szarotka i kozica górska. Do Czerwonej Księgi jest wpisanych 113 gatunków, z których 42 są chronione prawem. Można tu spotkać 130 roślin leczniczych. Park Pirin jest odwiedzany przez 16 000 turystów, którzy korzystają z 8 schronisk, 4 hoteli i 16 baz turystycznych.
Informacje dotyczące
Skalne monastery w Iwanowo
Skalne monastery w Iwanowo istnieją od XII-XIV w., kiedy to było wielu mnichów pustelników. Przysposobili oni dla własnych celów naturalne jasknie, i w ten sposób powstały całe kompleksy klasztorów. Jest tam ponad 250 kościołów. Monaster w skałach "Sw. Archangeł Michaił" jest jednym z największych ośrodków kultury i literatury sakralnej w Bułgarii w XIII i XIV w. Malowidła ścienne z tamtego okresu zachowały się do dziś.
Informacje dotyczące
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved