Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Warna
Złote Piaski, Riwiera, Aładża monaster
Burgas  
Albena, Bałczik, Kraniewo
Św. Konstantyna i Heleny, Słynczew den
Region Warny
Szabla, Durankułak, Krapec, Rusałka
Obzor, Biała, Szkorpilowcy
Neseber, Pomorie, Rawda
Primorsko, Kiten, Lozenec
Carewo, Achtopol, Sinemorec

Warna
Hotele
Restauracje
Kultura
Rozrywka
Sklepy
Transport
Warna Morska stolica Warna ma 540 000 ludności, jest oddalona od Sofii o 470 km i jest największym miastem na bułgarskim wyrzeżu. W obrębie miasta, w sąsiedztwie morza zamieszkania Euxinograd, która jest siedzibą Rady Ministrów i prezydent Bułgarii w okresie letnim. Miasto jest położone amfiteatralnie wzdłuż wygięcia Zatoki Warneńskiej i jeziora, wokół niego znajduje się wyjątkowo piękna dzielnica willowa. Miasto jest centrum regionalnym. Wokół miasta tworzą aglomerację w kierunku Złote Piaski i Winnica ze wschodu, Aksakovo z zachodu i Galata z południa.

Lotnisko Warna działa przez cały rok, w sezonie letnim samoloty startują i lądują co 10 min. Dworzec kolejowy znajduje się w południowej części miasta w wyjątkowo pięknym budynku. Warna to początek dwóch autostrad: "Hemus" prowadzącej do Sofii i Bulgarii Północnej i "Morze Czarne" w kierunku do Burgasu, Bułgari Południowej i Istambułu oraz drogi międzynarodowej E-87 do Konstancy i Europy Północnej. Tutaj znajduje się największy port bułgarski.

Od najdawniejszych czasów osiadłe na tych terenach plemiona uprawiały rybołówstwo. Znaleziono pozostałości osad rybarskich zbudowanych na podporach w wodach jezior. W warneńskim Muzeum Archeologicznym znajdują się najstarsze w świecie ozdoby ze złota. W VI w. została założona grecka kolonia Odesos. Dwa wieki później miejscowość ta znalazła się we władzy Aleksandra Macedońskiego, potem stała się ważnym miastem rzymskim. Burzone i pustoszone kilkakrotnie przeszło w ręce Bizancjum. Miasto zostało podpisane przez bizantyjskiego cesarza Konstantyna Pogonat i Khan Asparuch aktu (681), która została ogłoszona Bułgarskiego państwa. W IX w. pojawia się nazwa – Warna.

W granicach państwa bułgarskiego miasto znalazło się za cara Kałojana. W 1389 r. Warna popada w niewolę turecką. W 1444 r. miasto znalazło się pod obsadą rycerzy polskiego króla Władysława Jagiellończyka i dowódcy węgierskiego – Janosza Huniadego. Młody król Władysław poległ w bitwie pod Warną. W 1854 w mieście odbyła się konferencja państw sprzymierzonych Imperium Osmańskiego, Wielkiej Brytanii i Francji, którzy walczyli przeciwko Rosji w wojnie krymskiej.

W roku 1878 Warna została wyzwolona spod niewoli tureckiej. Po Wyzwoleniu, miasta kształtowała się ważnym portem handlowym i centrum przemysłowe. Miasto stało się krajowe i międzynarodowe centrum leczenia i morski kurort, w 1926 roku zbudowano opalania. W dwóch kolejnych latach (2007 i 2008), Warna wygrał ranking "Najlepsze miasto do życia w Bułgarii".

W Warnie organizuje się corocznie wiele międzynarodowych festiwali, np.: chórów, dni teatru, festiwal Warneńskie Lato", festiwal orkiestr i zespołów muzyki klasycznej, konkurs baletowy, folkloru, festiwale filmowe "Miłość jest szaleństwem" i "Złota Róża", teatrów kukiełkowych "Złoty Delfin" i in.

Świątynia Katedralna "Wniebowzięcia Matki Boskiej" - znajduje się w centrum miasta. Zaprojektowana była na wzór cerkwi Peterhofskiej w Petersburgu. Kamień węgielny został położony podczas uroczystego nabożeństwa 22.VIII.1880 roku. Do budowy zostały wykorzystane kamienie ciosane z ruin twierdzy. Budowa trwała 6 lat, pierwsza msza została odprawiona 30.VIII.1886 roku. Witraże na wielkich południowych oknach (od strony placu) przedstawiają Św. Braci Cyryla i Metodego, a od strony północnej - Św. Klimenta i Św. Angelarego. Miedziane kopuły są pokryte złotą farbą. Katedra jest jedną z najbardziej okazałych budowli w Warnie. Chram dla mieszkańców Warny – dla turystów jest godnym zwiedzenia zabytkiem.

Zegar miejski - Warna miała zegar miejski jeszcze w XVIII w., lecz został on zburzony w czasie Wojny Krymskiej (1856-1858). Dzisiejsza 24-metrowa wieża powstała w 1890 r. Wraz z katedrą i parkiem miejskim nadaje ona charakterystyczne rysy centrum miasta. To dziwne, lecz nie ma na nim nazwy firmy, która go skonstruowała, tak że pozostaje ona tajemnicą. Do samego zegara można dotrzeć ciasnymi, kręconymi schodami. Bicie zegara słychać co pół godziny. Pod wieżą ma swą siedzibę filia Warneńskiego Teatru Dramatycznego.

Muzeum Archeologiczne - założycielami Warneńskiego Muzeum Archeologicznego byli nauczyciele Warneńskiego Gimnazjum Męskiego i działacze społeczni. 12.XII.1901 r. uworzono Warneńskie Stowarzyszenie Archeologiczne, a muzeum zostało otwarte 11.VI.1906. W 1952 r. muzeum przeniesiono do budynku przy ul. Szejnowo. Bogate zbiory i systematyczne prace badawcze dały początki innym muzeom Warny. Na przestrzeni 120 lat zgromadzono ponad 100 000 zabytkowych przedmiotów z terenu Warny, okręgu warneńskiego i Północnowschodniej Bułgarii. Od 3.III.1983 r. ma ono siedzibę znów w starym miejscu, w budynku specjalnie zrekonstruowanym. Budowla ta pochodzi z lat 1892 – 1898 i jest utrzymana w stylu późnego baroku. Ma kształt prawie kwadratu, posiada obszerny podwórzec wewnętrzny i piękny park. Sale i korytarze są bogato zdobione freskami.

Nekropol z okresu chalkolitu – Najstarsze złoto świata - obiekt ten został odkryty w 1972 r. . Znaleziono 294 groby zawierającewięcej niż 3 000 złotych przedmiotów o wadze ponad 6 kg. W muzeum zostały odrestaurowane kilka grobów z wszystkich znalezionych w nich. Ten skarb jest najstarszym przetwarzane złota na świecie lewej do nas jeden z pierwszych cywilizacji w Europie, znany jako "Kultura Warna" do końca Kamen-Miedź Age (4400-4100 pne). Odległość do morza odgrywa ważną rolę w szybkiego postępu gospodarczego i społecznego mieszkańców tego czasu. Zdaniem naukowców, dramatyczne zmiany klimatu, że cywilizacja zniszczone.

Rzymskie Łaźnie są największym budykiem użyteczności publicznej odkrytym w Bułgarii – mają powierzchnię 7000 m² i ściany o wysokości 18 m. Wybudowane zostały u schyłku II wieku. Częste odwiedzanie łaźni było ważne dla obywateli rzymskich. Spędzali oni tutaj wiele czasu – w salach gimnastycznych i gier sportowych, salach do spotkań i rozmów, do wypoczynku i.t.p. Sale te były bogato wyposażone i zdobione. Łaźnie w Odesos były jednymi z największych w europejskiej części Imperium Rzymskiego. Rozmiary budowli, bezbłędne wykonanie zamysłu architektonicznego, bogate zdobnictwo świadczą o wysokim rozwoju kultury i sztuki w tym mieście. Tuż obok ruin znajduje się średniowieczna cerkiew ˝ Św. Atanasa˝.

Park Nadmorski - emblematem Warny jest też Park Nadmorski – pomnik sztuki ogrodniczej i parkowej. Rozciągasię on wzdłuż brzegu morza na obszarze 850 dekarów. Przy głównym wejściu zamontowany jest stylizowany zegar słoneczny przypominający odlatującego łabędzia. Park istnieje od 60-ych lat XIX w. ale przekształcił się we wzorzec sztuki parkowej dopiero pod koniec XIX i w początkach XX w. Wtedy to wśród zieleni zostały wzniesione popiersia wielkich przedstawicieli Bułgarskiego Odrodzenia.

Dziś park jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Warny oraz gości. Na terenie parku znajdują się: Muzeum Nauk Przyrodniczych, Muzeum Marynarki Wojennej, Obserwatorium Astronomiczne, Ogród Zoologiczny, Terrarium, Teatr Letni, Akwarium i unikalne Delfinarium. Mieszczą się tam także: basen pływacki i korty tenisowe. Wzdłuż alei nadbrzeżnej jest wiele restauracji i atrakcyjnych dyskotek.

Muzeum Marynarki Wojennej - początki bułgarskiej floty wojennej to 12.VIII.1879 r. Muzeum Marynarki Wojennej natomiast powstało w styczniu 1885 r. W roku 1923 w suterenie Gimnazjum dla Dziewcząt otwarto ekspozycję Muzeum Morskiego. Pod nazwą tą istnieje ono do 1956 r., kiedy to zostało przeniesione do obecnego budynku. Zachowane eksponaty uporządkowane chronologicznie ukazują organizację i rozwój bułgarskiej floty morskiej, tradycje marynarzy. Zostały one zebrane na wybrzeżu Morza Czarnego i Dunaju i datują czasów antycznych, średniowiecznych, wojen rosyjsko-tureckich w XVIII–XIX w., Wojny Wyzwoleńczej 1877–1878.

W specjalnie wybudowanym pawilonie umieszczono jacht "Kor Karoli", którym w latach 1976–1977 kpt Georgi Georgiew opłyął świat. O początkach bułgarskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym mówią makiety okrętów wojennych, dział i urządzenia optyczne ze starych latarni morskich z wybrzeża czarnomorskiego. W muzealnym parku można obejżeć ster z okrętu żaglowego, zbiór min, peryskopów, urządzeń torpedowych, reflektorów i in.

Akwarium i Muzeum morskie zostały otwarte w 1932 r. Mieszczą się w pięknym budynku w Parku Nadmorskim. Pokazano tu setki gatunków ryb, bezkręgowych, skorupiaków, ssaków morskich. Specjalne miejsce zajmują bogactwa naturalne Morza Czarnego.

Delfinarium to współczesny budynek ze szkła i aluminium, o oryginalnej architekturze w północnej części Parku Nadmorskiego. Otwarte było 11. VIII. 1984 r. i dysponuje 1134-oma miejscami. Pokazy delfinów rozpoczynają akrobatyka i tańce na wodzie. Przez 30 min. przenoszą się Państwo w świat delfinów – pełen emocji i niespodzianek. Podwodne zabawy delfinów można obserwować przez panoramiczne okna w cukierni.

Muzeum etnograficzne mieści się w budynku z 1860 roku. Kolekcja prezentuje bogactwo bytu i kultury ludności regionu warneńskiego. Zebrano wiele narzędzi i wyrobów rzemieślniczych. Przedstawiono stroje ludowe głównych grup etnograficznych, tradycyjne bułgarskie wesele i zwyczaje noworoczne. Na trzecim piętrze możemy znaleźć ekspozycję wnętrza bogatego domu miejskiego część "Handel w starej Warnie".

Park-muzeum "Władysława Warneńczyka" został założony w 1934 r. aby upamiętnić wielką bitwę, w której – w roku 1444 – Polacy, Czesi, Chorwaci, Węgrzy i Bułgarzy próbowali wstrzymać turecką napaść na Europę. Mauzoleum zostało wzniesione na pozostałościach dawnego grobowca trackiego.

Most Asparuchowski otwarty 8.IX.1976 r. Jest on częścią autostrady "Czerno More" (droga międzynarodowa E-87). Mija po nim 10 000 aut dziennie. Most Asparuchowski jest też często odwiedzany przez amatorów silnych wrażeń – tutaj każdy może spróbować skoków bungee.

Ficzoza - za Półwyspem Gałata, na 15 km od Warny, na brzegu morza znajduje się kompleks wypoczynkowy "Rajski zakątek". Miejsce to jest położone w samym sercu dzikiej przyrody, wśród lasu iglastego i nad kryształowo czystymi wodami morza. Można tu znaleźć spokój i ciszę mimo niewielkiej odległości od dużego miasta. Jest to przyczyną, że mieszkańcy Warny i goście często przyjeżdżają tu na babrecue w cieniu drzew, w pobliżu pustych plaż i czystego morza.

Warna
Варна
Варна
Варна
Варна
Варна
Варна
Варна
Варна
Варна
Варна
Варна
Варна
Варна
Варна
Варна
Варна
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved