Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Plewen, Lukowit
Weliko Tyrnowo, Arbanasi, Gorna Oriahowica
Widin, Kozłoduj, Kuła
Szumen, Madara, Pliska, Weliki Presław
Swisztow, Park "Persina"
Klasztory w pobliżu Weliko Tyrnovo
Silistra, Tutrakan, Srebyrna
Park "Rusenski Łom", Skalne monastery

Widin ma bogatą i ciekawą historię i piękne krajobrazy. Miasto jest centrum administracyjnym i portem na Dunaju. Z bogatej przeszłości miasta pozostawił wiele atrakcji kulturalnych i zabytków architektury. Naddunajski Park Miejski i wiele ośrodków wypoczynkowych w okolicach, stwarzają wspaniałe warunki do wypoczynku rybołóstwa i polowań.

Twierdza "Baba Wida" to najciekawszy obiekt zabytkowy Widinu. Fundamenty zamku średniowiecznego zostały położone w X w. na pozostałościach starej wieży rzymskiej. Forteca broniła miasta w Średniowieczu a jej budowa została zakończona w XIV w. za panowania Iwana Stracimira. "Baba Wida" to najlepiej zachowany zabytek tego typu w Bułgarii. W dzisiejszych czasach budowla obejmuje powierzchnię 5 dekarów.

Składa się z dwu murów obronnych, między którymi znajduje się podwórzec zewnętrzny. Powierzchnia ogrodzona przez ściany wewnętrzne jest zabudowana przylegającymi do nich, pokrytymi sklepieniami pomieszczeniami. W twierdzy jest stała wystawa muzealna oraz scena teatralna.

Meczet Osmana Pazwantogłu. Osman Pazwantogłu znajduje się Seigneur na koniec XVII i początku XIX wieku, który nie uznawał zwierzchnictwa sułtana. Napis nad wejściem głosi, że meczet jest poświęcony pamięci jego ojca, który został zabity z rozkazu sułtana. Meczet jest masywnym budynkiem z kamienia o orientalnej architekturze. Sala modlitwy jest obszerna, wyposażona w lekkie, rzeźbione meble i piękną rozetę na suficie. Balkon dla kobiet nie jest oddzielony kratą. Minaret ma prostą, oszczędną w detalach, formę.

Budynek biblioteki jest z kamienia, z pokrytą blachą kopułą i małym gankiem w formie baldachimu. Większość zbiorów to wyjątkowo cenne księgi z dziedziny literatury, historii, medycyny i prawa w języku tureckim i francuskim. Na terenie nieistniejącego dziś meczetu znajduje się grobowiec Osmana Pazwantogłu zdobiony motywami arabeski sarkofag z marmuru.

Kozłoduj znajduje się 7 km od ujścia Dunaju w Ogosta. Naprzeciw miasta jest drugim co do wielkości bułgarskim wyspie. Miasto ma duże znaczenie gospodarcze, jest to pierwszy bułgarski NPP. Są ślady osadnictwa w trackie pierwszego tysiąclecia pne, a później w tych miejscach wzdłuż Dunaju, przechodzi wielkie drogi rzymskiej. Pierwsze dane na NPP są od XVI wieku. Na 17.05.1876 wybrzeżu Kozłoduju statku Radetzki schodzi oddział Christo Botewa.

Muzeum Narodowe "Statek Radetzki" gromadzenie i rozpowszechnianie informacji historycznych i dokumentów związanych Botew, lądowania na Kozłoduju Plaża, jej heroiczne wyczyny i odtworzenie legendarnego statku. Statek oferuje kabiny, żeglarstwo ze statkiem odbywa się od początku kwietnia do połowy listopada w odpowiednim czasie.

Kuła rzymska twierdza "Kastra Martis" dała nazwę pobliskiemu miastu (Kuła znaczy wieża). Na terenach tych istniała osada Traków jeszcze w I tysiącleciu p.n.e. W czasach panowania rzymskiego i wczesnobizantyjskiego, (I IV w.) w ówczesnej prowincji Dacji zostało wzniesionych wiele umocnień w ważnych strategicznie miejscach.

Jedną z takich budowli jest Kastra Martis (Twierdze Marsowe). Służyła obronie staropłaninskiej przełęczy i przebiegającego tam ważnego szlaku, łączącego Bononię (dzisiejszy Widin) z Singidunum (Belgrad) od IV do VI w. Została zburzona przez Awarów, a następnie częściowo odbudowana i wykorzystywana w XIII XIV w. w obronie feudalnego Carstwa Widinskiego. 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved