Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Sofia
Witosza
Kjustendił, Osogowo, Dupnica, Newestino
Bankia, Słiwnica
Sandanski
Pernik, Żleb rzekę Erma, Zemenski monaster

Sofia jest stolicą Bułgarii i ma 1 182 000 ludności. Leży na równinie Sofijskiej na wys. 550 m. n.p.m. Jest oddalona od granicy z Serbią (Kalotino) o 55 km, z Macedonią (Gjuszewo) – o 115 km, z Grecją (Kułata) – 180 km. Bułg.-turecka granica (Kapitan Andreewo) znajduje się 315 km od Sofii, a bułg.-rumuńska (koło Ruse) – 325 km. Sofię łączą drogi międzynarodowe i powietrzne z większością stolic europejskich, z Istambułem jak i ze stolicami Bliskiego Wschodu. Dewizą miasta jest „Rośnie, lecz nie starzeje się”.

Witosza jest najczęściej odwiedzanym łańcuchem górskim w Bułgarii. Jest to jeden z symboli stolicy kraju. Szczyt „Czerni Wrych” (2290) plasuje Witoszę jako czwarte co do wysokości góry w Bułgarii. Unikalnym fenomenem przyrody są tu kamienne rzeki moren (okrągłych kamieni granitowych).

W wysokich górach zima trwa tu do 7 mies, latem jest tylko w lipcu i sierpniu. Najbardziej deszczowe miesiące to lipiec i grubości pokrywy śnieżnej kształtuje się w marcu. Największą rzeką wypływającą z Witoszy jest Struma. W górach tych nie ma jezior.

Struma jest największa rzeka Zachodniej Bułgarii. Ma ona źródła w Witoszy, tworzy malowniczą 290-kilometrową dolinę aż do granicy bułgarsko-tureckiej i wpada do Morza Marmurowego. Na terenie doliny znajduje się 56 sztucznych jezior.

Prawie wszystkie tutejsze miejscowości to uzdrowiska balneologiczne: Kjustendił, Newestino, Saparewa Bania, Błagoewgrad, Sandanski, Rudarcy, Rupi. W zachodniej części Bułgarii (t.zw. Zapadni Pokrajnini) wznoszą się piękne łańcuchy górskie: Bełasica, Osogowo i Ograżden.

W północnej części regionu znajduje się Kjustendił – jedno z najstarstarszych miast bułgarskich. Jego okolice są znane jako „bułgarskie centrum sadownictwa”. Jest ono także znanym kurortem balneologicznym.

Błagoewgrad jest największym miastem tego regionu z kilkoma uniwersytetami i bogatą historią. Leży u podnóża wysokiego łańcucha gór „Pirin”.

W pobliżu rozciąga się wyjątkowo malownicza przełęcz zwana „Kresnensko Defile” i miasto Sandanski. Jest to miejsce rodzinne Spartakusa – przywódcy największego powstania niewolników (74 r.) w historii Cesarstwa Rzymskiego. Sandanski jest uważany za najlepsze naturalne uzdrowisko dla astmatyków w Europie.

Południe miasto Petrich, tutaj jest miejscowość Rupy, której bogactwem są lecznicze źródła mineralne i która – wg znanej prorokinii Wangi – jest przesycona energią kosmiczną. W pobliżu jest wzniesienie pochodzenia wulkanicznego „Kożuch”, chroniony teren koło miejscowości Rupy i cerkiew prorokini Wangi „Św. Petka”.


 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved