Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Borowec, Szczyt Musała
Bansko, Razłog, Dobriniszte
Welingrad, Jundoła
Kostenec, Momin Prochod, Dołna Bania
Belica, Jakoruda, Dobyrsko
Samokow, Bełczin, Gowedarcy
Melnik, Rożenski monaster
Saparewa Bania, Panicziszte, Maliowica

Welingrad (ludn. 27 000) znajduje się na 800 m n.p.m., o 120 km od Sofii i 85 od Płowdiwu. Jest to największe uzdrowisko z wodami mineralnymi w Bułgarii. Miasto powstało w 1948 r. z poączenia trzech miejscowości: Kamenica, Łydżene i Czepino. Turystyka i Spa rozwijać pracę z 43 pozostałych domów, sanatoriów, 20 hoteli, z czego około 1480 łóżek i ponad 300 domów.. Bogactwo wód mineralnych, wygodne i nowoczesne kąpieliska, łagodny klimat i wspaniała przyroda przyciągają ponad 200 000 kuracjuszy rocznie. Rzadko jest tu mgła, zimy są łagodne ze wspaniałymi warunkami dla narciarzy, a latem powietrze jest czyste i chłodne.

Największym naturalnym bogactwem Welingradu pozostaje jednak 80 źródeł mineralnych o temp. wody między 28 a 86 oC, niskiej mineralizacji, głębokie pochodzenia i krystalicznie czyste, są stosowane w leczeniu i profilaktyce innych chorób. Centralny plaża mineralnych jest w centrum Welingrada, jest 50 metrów basen. Baseny istnieją w wielu hotelach.

Fenomenem przyrody jest „Kleptuza” – największe źródło krasowe w Bułgarii. Ma ono debit 570 l/sek, lodowato zimnej, kryształowo czystej wody, która tworzy dwa jeziora. Miejscowość "Św. Spas" znajduje się w pobliżu źródła wody mineralnej w Czepino, nosi imię świętego – w religii prawosławnej – patrona zdrowia. W mieście jest Muzeum Historyczne, Galeria Sztuki, kina i biblioteki, dające możliwość wypoczynku i rozrywki. Tradycją są Welingradzkie Dni Kultury w sezonie letnim. W okolicy gospodarstwa łowieckie i dzikiej zwierzyny stwarzają bardzo dobre warunki uprawiania sportu łowieckiego.

Jundoła (1400 m n.p.m.) jest położona na 15 km na północny zachód od Welingrad, na drodze głównej do Bansko i Razlog. Ten znany kurort górski proponuje turystom wygodne wille, restauracje specjalizujące się w miejscowych potrawach, trasy narciarskie wyposażone w wyciągi. Jundoła jest miejscem wypadowym szlaków wspinaczek na szczyty obu łańcuchów. Górskiej miejscowości z tras narciarskich z wyciągami w zimie.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved