Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Wraca to miasto u podnóża Wraczanskiej Płaniny, oddalone od Sofii o 110 km. Waraca jest miejscem wymarszu do żlebu Wratica i pieczary Ledenika. Miasto zostało założone w Średniowieczu i nosi nazwę od malowniczego przełomu "Wratica". Jest to centrum turystyczne i gospodarcze północno-zachodniej Bułgarii. W rejonie Wracy znaleziono szczątki z epoki trackiej. W XIV w. państwo bułgarskie było podzielone na trzy "carstwa", które stały się łatwym łupem dla Turków. Forteca "Wratica" leżała na granicy między Carstwem Tyrnowskim i Widinskim. Nieznana jest data jej zdobycia i zniszczenia przez najeźdźcę.

W 1876 r. w Bułgarii wybuchło powstanie przeciw niewoli tureckiej – Aprilsko Wystanie. 20 maja oddział partyzancki Christo Botewa dotarł do Wraczanskiego Bałkanu i starł się w bitwie z o wiele silniejszym przeciwnikiem. Wieczorem śmiertelnie zraniony został "wojwoda" – legendarny bułgarski bohater narodowy, poeta i rewolucjonista. Interesujące są też: Muzeum Historyczne, oraz cerkwie "Św. Wniebowstąpienia" i "Św. Mikołaj".

Park przyrody "Wraczanski Bałkan" obejmuje Góry Wraczanskie i Łakatniszki Skali. Mają one ok. 30 km długości i 10-15 km szer. Granicę południową stanowi przełom rzeki Iskyr. The biggest peak is Beglichka mogila (1481 m). Najwyższy szczyt to Begliczka Mogiła (1481 m). Na terenie parku znajdują się jedne z najciekawszych grot i przepaści – ok. 500. Być może najpiękniejsza w całej Bułgarii to położona na zachód od Wracy - jaskinia Ledenika.

"Wraczanski Bałkan" znajduje się imponujące i piękne skały masywu Dolomitite, gdzie zostały zorganizowane krajowych i międzynarodowych konkursach alpinizmu. Malownicze wsie Pawołcze i Zgorigrad dysponują dobrze wyposażonymi domami. Domy i hotele na terenie parku idealnie się nadają do organizacji zimowych i letnich obozów ekologicznych.

Na terytorium Parku Przyrody "Wraczanski Bałkan" ustanowiono obecność ponad 700 gatunków roślin, z których 56 rzadkich i będących pod ochroną. Niemnij interesująca jest i fauna tych stron – 138 gatunków chronionych zwierząt, 21 z nich wpisanych jest do bułgarskiej "Czerwonej Księgi". Należy odwiedzić znajdujące się w obrębie Parku miejsce bohaterskiej śmierci Christo Botewa – górę o nazwie "Woła".

Ledenika znajduje się w północno-zachodniej części "Wraczanskiego Bałkanu", 16 km od Wracy. W 1962 r. została ogłoszona pomnikiem przyrody. Pieczara jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok, turystów obsługują przewodnicy. Wejście do pieczary znajduje się na wysokości 830 m. Jej najniższa część to t.zw. Pierwsza Sala (Przedsionek). Zimą i wiosną sala ta oczarowuje lodowym wystrojem, który dał jej nazwę. Następna – Mała Sala ma prawie okrągły kształt, a po przebyciu jeszcze jednego zwężenia znajdujemy się w Sali Wielkiej – Koncertowej.

Tu wszystko jest ogromnych rozmiarów i niepowtarzalne: Krokodyl, Głowa Giganta, Sokół, Św. Mikołaj, Domek Baby Jagi i małe jezioro o gł. 50 cm. W Białej Sali można zobaczyć Język Teściowej, Żonę Wielkoluda, Słonia i Kąpiącą się Dziewczynę. Najwyżej położone miejsce nazywa się Siódme Niebo i jest dostępne jedynie dla najbardziej doświadczonych turystów. W pobliżu groty znajduje się schronisko "Ledenika".

Vratsa
Vratsa
Vratsa
Vratschanski Balkan Nature Park
Ledenika Cave
Ledenika Cave
 
2005-2022 BgTourInfo © All Rights Reserved