Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Plewen, Lukowit
Weliko Tyrnowo, Arbanasi, Gorna Oriahowica
Widin, Kozłoduj, Kuła
Szumen, Madara, Pliska, Weliki Presław
Swisztow, Park "Persina"
Klasztory w pobliżu Weliko Tyrnovo
Silistra, Tutrakan, Srebyrna
Park "Rusenski Łom", Skalne monastery

Weliko Tyrnowo (90 tys. mieszkańców) leży u podnóża Starej Płaniny na wysokości 210 m n.p.m. Miasto jest prawie równa odległości od dużych miast w kraju – 240 km od Sofii, 230 km. od Warny, 190 km od Płowdiw, 230 km od Burgas. Rozciąga się ono na wzgórzach Carewec, Trapezica i Sweta Gora i meandrach rzeki Jantry.

Miasto to ma prastare korzenie, pierwsze znaleziska datują się sprzed 5 000 lat. W X w. wzgórza są gęsto zaludnione i Weliko Tyrnowo staje się otoczonym murami obronnymi centrum handlowym. W 1187 r. dwaj bracia – bojarzy Asen i Petyr – organizują zakończone zwycięstwem powstanie przeciwko Bizantyjskiemu najeźdźcy i ogłaszają Weliko Tyrnowo stolicą Drugiego Państwa Bułgarskiego. Przez następne dwa wieki miasto jest ważnym europejskim centrum handlowym i kulturalnym. Proces rozwoju zostaje przerwany w 1393 r. przez najazd Turków.

Bułgarskie Odrodzenie przynosi miastu piękne domy, budynki użyteczności publicznej i cerkwie. Po wyzwoleniu Bułgarii zostało tu zwołane Pierwsze Wielkie Zebranie Narodowe (1879 r.), które uchwaliło Konstytucję Tyrnowską, jedną z najbardziej demokratycznych w tamtych czasach. Tutaj także, w 1908 r. została ogłoszona niepodległość państwa bułgarskiego. Mimo że dziś nie jest stolicą kraju, Weliko Tyrnowo pozostaje źródłem dumy narodowej i symbolem bułgarskiego patriotyzmu.

Hotel „Alegro”
Znajduje się na czterech piętrach, w pięknym domu odnowiony, hotel oferuje 12 pokoi dwuosobowych oraz 2 apartamenty. Wszystkie są bardzo luksusowe, nowocześnie i komfortowo urządzone i wyposażone w łazienkę z wanną lub prysznicem, suszarką do włosów, klimatyzację, mini bar, TV kablową, telefon i kabel darmowy i bezprzewodowy internet. >W restauracji "Allegro" Naszym gościom najwyższy standard usług i poczuć się wyjątkowo. Kupujemy najlepsze produkty testowane przez producentów w celu zapewnienia świeże, zdrowe i dobrze przygotowane jedzenie.
Informacje dotyczące
Petra Guest House
Petra Guest House is located in the centre of Veliko Tarnovo, just opposite the back side of The Central Post Office in town. The location serves as a transition between the administrative and the architectural and historical part of the old capital. Near the hotel are located the main shopping street, the central city park, the 5th building of The University of Veliko Tarnovo, the Assens’ monument, the Mother Bulgaria monument, as are a number of coffee shops and restaurants, which the city center offers.
More info

Na wzniesieniu Carewec był stolicą Drugiego Carstwa Bułgarskiego (1185-1393). W tym czasie Bułgaria rozciągała się na ogromnym terytorium i graniczyła z trzema morzami – była najpotężniejszym państwem Europy Południowo-Wschodniej. Zbocza wzgórza były gęsto zasiedlone, a na szczycie wznosił się carski zamek i siedziba patriarchy. Najstarsze odkryte tu ślady ludzkiej cywilizacji pochodzą z 2-ego tysiąclecia p.n.e. W IV w. wzgórze zostało zasiedlone a pod koniec V w. na szczycie znajdowała się twierdza bizantyjska. W XII w. została ona rozbudowana i zyskała wygląd, który zachował się do dziś. W tym okresie Carewec był znany w Rzymie i Konstantynopolu.

Sama twierdza ma trzy bramy, brama główna była wpasowana w ciasny otwór w masywie skalnym, zabudowany dodatkowo umocnieniami. Był tu most zwodzony i trzy pary odrzwi. Zespół pałacowy był ogrodzony barbakanem z wieżam obronnymi i składał się z Sali Tronowej Cerkwi Pałacowej i carskich pomieszczeń mieszkalnych. Potężne umocnienia otaczają całe wzgórze, a wysokie skały czynią je niedostępnym – jego obrońcy byli zmuszeni do kapitulacji na skutek zdrady. Na zboczach wzgórza odnaleziono pozostałości ponad 400 domów, 22 cerkwi i 4 klasztorów.

Siedziba patriarchy została zrekonstruowana w 1981 r. celem uczczenia jubileuszu 1300 lat istnienia państwa bułgarskiego. Spektakl audio-wizualny podczas święta narodowego i innych uroczystości jest jedynym tego typu w Europie i jednym z niewielu w świecie – muzyka, różnobarwne reflektory, efekty świetlne i laserowe oraz bicie dzwonów – upamiętniają dawną świetność tego miejsca i dziejów Drugiego Carstwa Bułgarskiego.

Na wzniesieniu Trapezica odkryto fundamenty 17 cerkwi, część dzielnicy mieszkalnej "Asenowata Machała" z cerkwią "Sw. Dimityr" oraz cerkiew "Sw. Czetirideset Myczenici" z XII w.

Wzgórze Sweta Gora jest związane z kulturalnym i duchowym rozkwitem państwa bułgarskiego, dziś znajduje się tam Uniwersytet Welikotyrnowski "Sw. Kirił i Metodij".

Pomnik "Majka Byłgaria" (Matki Bułgarii) wznosi się w centrum Welikiego Tyrnowa. Poświęcony jest poległym w wojnach: Rosyjsko-Tureckiej, Serbsko-Bułgarskiej, Bałkańskiej i I Wojnie Światowej. Ufundowany był przez mieszkańców miasta i został odsłonięty w 1935 r.

Cerkwiew Katedralna "Rożdestwo Bogorodiczno" znajduje się w starej dzielnicy "Boljarska Machała" i była wybudowana przez Kolio Ficzeto (1842-1844) z ciosanego piaskowca. Zdobią ją cztery kolumny i owalne okna. Najwyższą część stanowi kopuła z malowidłem Chrystusa. Cerkiew jest trzynawowa. Główne malowidło ścienne przedstawia wątki z Klasztoru Kilifarskiego, posadzka jest z płyt marmurowych a oprócz wejścia głównego są jeszcze dwie pary symetrycznie położonych odrzwi. Cerkiew była ufundowana przez mieszkańców Welikiego Tyrnowa. Podczas trzęsienia ziemi w 1913 r. została ona zrównana z ziemią, nast ępnie – wed ług projektu i makiety – wzniesiono na nowo fasad ę.

Samowodska Czarszija to stary bazar w Welikim Tyrnowie, powstały w pocz. XIX w. W działających i dziś warsztatach: garbarskim, kowalskim, garncarskim, stolarskim i tkackim wykorzystuje się oryginalne, stare techniki pracy. Tu znajdują się także stare "strannopriemnici" – gospody, najsławniejsza z nich to gospoda Hadżi Nikoli, gdzie dziś mieści się Muzeum Etnograficzne. W istniejących i dziś gospodach i jadłodajniach można spróbować smacznej bułgarskiej kuchni.

Godne obejrzenia są także cerkwie "św Mikołaja", "Św. Konstantyna i Heleny", zabytkowe domy – "Kyszta s majmunkite"(z małpkami), Dom poety Petko R. Sławejkowa, "Kyszta na kokona Anastasija", "Stambołowa gospoda" i in. W muzeum więzienia wielu wielkich bohaterów bułgarskim.

Muzeum Odrodzenia i Pierwszego Zgromadzenia Narodowego mieszczą się w starej siedzibie władz tureckich - budynku wybudowanym przez Kolio Ficzeto i ściśle związanym z wieloma wydarzeniami historycznymi.

Rezerwat architektury Nikopolis ad Istrum (Zwycięskie miasto nad Dunajem) oddalony jest o 18 km od Tyrnowa. Miasto było założone w II w. przez cesarza Trajana, po zwycięstwie nad Dakami. Pobudowane na brzegu rzeki Rosica, na skrzyżowaniu ważnych szlaków i otoczone urodzajnymi polami, miasto szybko się rozwijało. Istniało ono do pocz. VII w. Jego wybrukowane dużymi płytami ulice ciągną się w kierunkach północ-południe i wschód-zachód. Woda pochodzi z trzech wodociągów, z których najdłuższy ma 27 km. Nikopolis jest otoczony barbakanem o wys. 8 m, z 12-metrowymi strażnicami. Miasto miało prawo bicia monet, były na nich przedstawione wizerunki bogów, budynki i bramy miejskie. Znaleziono też marmurowy posąg boga Erosa, popiersie cesarza Gordiana III (238 – 244 r.) z brązu, statuetki, napisy i wiele innych.

Wieś Arbanasi jest położona na płaskowyżu skalnym o 4 km od Welikiego Tyrnowa. Arbanasi figurują w wykazie UNESCO światowego dziedzictwa kulturalnego. Architektura bułgarskiego Odrodzenia wśród malowniczych okolic sprawia, że są tu wspaniałe warunki wypoczynku. Osada powstała tu w XIV w. W połowie XVI w. mieszkańcy zostali częściowo zwolnieni z podatków w zamian za ochronę pobliskich przełęczy. Miało to pozytywny wpływ na rozwój miasteczka i wkrótce jego mieszkańcy zaczęli handlować z Italią, Austro-Węgrami, Rosją, Indiami.

Za handlem rozwija się i rzemiosło. Budynki mieszkalne są tu jak małe twierdze – o surowym charakterze, otoczone wysokimi, kamiennymi murami, za którymi kryją się jednak wygodne obejścia i bogate wnętrza. Ściany i sufity są bogato zdobione płaskorzeźbami i malowidłami o motywach roślinnych. Wielką rolę odgrywała w życiu wsi Cerkiew bułgarska, dlatego jest tu 7 dobrze zachowanych cerkwi. Bez zewnętrznych ozdób, wewnątrz bogato rzeźbione i pełne fresków ściennych o tematyce religijnej i ikon.

Monaster Żeński „Sw. Bogurodica”. Jest to klasztor żeński we wsi Arbanasi oddalonej o 5 km od Welikiego Tyrnowa. Jest on jednym z kilku w okolicach dawnej stolicy państwa bułgarskiego. W tej samej wsi jest jeszcze klasztor „ Sw. Nikoły”. „Sw. Bogurodica” powstał w czasach Drugiego Państwa Bułgarskiego. Kiedy – w 1393 r. – Weliko Tyrnowo zostało opanowane przez zaborcę tureckiego, we wsi Arbanasi ocalało jedynie kilka budynków, a wśród nich i ten klasztor. W początkowym okresie niewoli dobrze się rozwijał, lecz stopniowo podupadł ze względu na brak środków.

W 1680 r pobudowano nowy kościół, a w 1716 r. – budynki, w których mieszkali mnisi. W 1762 r. cerkiew i kaplica zyskały nowy wystrój – bogate malowidła ścienne. Zainteresowanie wzbudza znajdująca się w jednej z krucht cudowna ikona-relief przedstawiająca Matkę Boską w srebrnej szacie. Pochodzi z okresu Drugiego Państwa Bułgarskiego. Podczas napadu na Carewec (siedziba cara w Welikim Tyrnowie), mniszki zostały wypędzone z klasztoru, lecz zdołały ukryć ikonę pod ziemią. Po wielu, wielu latach pastuszek usłyszał płacz dobiegający spod ziemi i wraz ze swym ojcem wykopał święty obraz. Część srebrnego pokrycia została dorobiona później – na zamówienie miejscowego kupca, którego dziecko odzyskało zdrowie wskutek modlitw do Matki Boskiej przed tym obrazem.

Gorna Oriahowica położony jest 5 km. od Weliko Tyrnowo i 2 km. z Arbanasi. Góruje nad miastem jako strażnik skał "Kamienia", w północno-wschodniej części Płaskowyżu tytuł ukazuje wspaniały panoramiczny widok na Jantra i wszystkich okolicznych wiosek. Tylko 5 km. na północny zachód od miasta jest "Poljana" - rzadki kwiat na polu, które stały się symbolem miasta. Natychmiast do lasu przedmieściach południowo-zachodniej parku jest "Kamienia", w którym rzadkie gatunki ptaków.
 
2009 BgTourInfo © All Rights Reserved